Daha uzun pil kullanımı, internet tarayıcılarının yıllardır birbiri ile rekabet ettiği bir konu haline geldi. Google Chrome ise yeni bir özelliğiyle hem performans artışı hem de daha uzun bir batarya ömrü vadediyor. İşte Google Chrome Canary’de test edilen yenilik.

Google Chrome, arka planda çalışan sayfaları kapatacak!

Google Chrome’nin test kanalı olarak kullanılan Chrome Canary’de görülen Quick Intensive Throttling isimli özellik, sayfaların JavaScript etkinliğini kısıtlıyor. Test içerisindeki açıklamaya göre, bir web sitesi açıldıktan 5 dakika sonra arka plandaki etkinliği kısıtlanacak. Böylelikle arka planda birden fazla sayfanın yüklenmesine gerek kalmayacak.

Uzun zaman sonra arka planda çalışan sayfalara ilişkin yeni bir adım atan Google, performansa ve özellikle bataryaya önemli bir katkı sunacağına inanıyor. Chrome’daki rapora göre Quick Intensive Throttling açıldığı takdirde CPU süresinde yüzde 10’a yakın bir artış yaşandı. Bu artış, işlemcinin giriş/çıkış işlemlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebildiği anlamına geliyor.

Google Chrome’daki uzantı hatası kullanıcıları sinirlendirmeye başladı. Uzantının geliştiricisi ise sorunu çözene 8 bin dolar verecek.

Arka planda çalışan sekmeleri gizli veya sessiz moda almak, yenilenmelerini durdurarak Chrome’un batarya kullanımını azaltabilir. 5 dakika içerisinde sadece bir defa yenilenen sayfalar, işlemciye olan yükü de azaltacak.

Google Chrome ayrıca belirli sayfaların bu özelliğin dışında tutulmasını mümkün kılıyor. Mesela WhatsApp Web veya borsa siteleri (yani sürekli çalışması gereken sayfalar) arka planda yenilenmeye devam edebilir.

Chrome Canary’de test edilmeye başlayan bu özelliğin, kararlı Google Chrome versiyonuna ne zaman geleceği belirsiz. Fakat geliştirici, Canary’deki kullanıcılarından şimdiye kadar büyük bir çökme hatası almadığına dikkat çekti.