Home / Doğru Haber / Doğru Haber Eğitim

Doğru Haber Eğitim

Doğru Haber Eğitim – Başarılı öğrencilerin tercihi ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu! Detaylar haberimizde…

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL), LGS’nin ardından tercih döneminde yüzde 0,44’lük dilimden öğrenci aldı.

ASELSAN’ın 25 Temmuz 2022 Pazartesi günü açıklanan LGS tercih sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamaya göre, savunma sanayisinde nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlamak amacı ile kurulan ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yüzde 0,44’lük dilimden öğrenci yerleşti.

Kurulduğu 2019 yılından bu yana ilk yüzde 1’lik dilimden öğrenci alan ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2019 yılında yüzde 0,46, 2020 yılında yüzde 0,33, 2021 yılında ise yüzde 0,55’lik dilimden öğrenci almıştı.

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, “Savunma Elektronik Sistemleri” ve “Savunma Mekanik Sistemleri” olmak üzere iki dalda, 5 yıllık bir eğitim – öğretim içeriğine sahip. Her iki dalın eğitim – öğretim programları, savunma sanayi ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu bir çalışma ekibi ile özel olarak geliştirildi.

Sektöre en nitelikli insan kaynağını sunabilmek maksadı ile kurulan okulda, İngilizce hazırlık sınıfı da mevcut. Bunun yanı sıra okul bünyesindeki savunma sanayi odaklı atölye ve laboratuvarların kurulumu ve donatılması da yine ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) iş birliği ile gerçekleştiriliyor.

Mezunlara Öncelik

Alan mezunlarının ASELSAN’da istihdam edilmelerine öncelik sağlanması, mezunlardan uygun bulunanlara araştırma üniversitelerinin ASELSAN’ın ilgi alanına giren mühendislik bölümlerinde öğrenim görmeleri durumunda yükseköğrenimleri sırasında burs verilmesi gibi hususlar gelecek dönem için planlanıyor.

Öğrencilerin günün teknolojilerini tanıması ve takip edebilmesi için robot, mobil programlama gibi alanlarda tasarım ve proje tabanlı eğitim imkanı da eğitim programında mevcut. Öğrenciler okul içi ve ulusal matematik yarışmaları için teşvik edilip destekleniyor. ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan bilgisayar laboratuvarı ve kütüphane, öğrenciler için araştırma imkanı sunuyor.

Öğrencilerin dünya ile entegre bir vizyona sahip olabilmeleri için hazırlık sınıfında haftada 24 saatlik İngilizce ders programı hazırlanırken, okulun müfredatı gereği 10. sınıfta öğrencilerin staj yapması gerekiyor.

Sağlam Bir Fırsat

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ülkesinin geleceğine inanan, kendi geleceğine değer katmak isteyen gençlerin bu sene de ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih ettiğini belirtti.

Burada okuyan öğrencilerin ASELSAN’ın kıymetli bir üyesi konumunda olduğunu vurgulayan Haluk Görgün, hem eğitimlerinde hem de kariyer yolculuklarında her zaman gençlerin yanında olduklarını vurguladı.

About iga

Check Also

Yargıtaydan Emsal Kargo Kararı

Doğru Haber – Yargıtay’dan, kargo aracılığı ile gelen kırık ürün hakkında emsal niteliği taşıyacak karar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.