Home / Doğru Haber / Doğru Haber Yaşam

Doğru Haber Yaşam

Doğru Haber Yaşam – Geçen yıl Kırıkkale’de açılan “Kedi Köyü” engelli, hamile ve yavru kedilerin yuvası oldu!

Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde geçen sene açılan “Kedi Köyü”, engelli, hamile ve yavru kedilere ev sahipliği yapıyor.

Yahşihan Belediyesi tarafından 600 metrekarelik alanda tamamen geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak yapılan ve 17 Şubat 2021’de açılan barınaktaki kafesler sayesinde hayvanlar yazın sıcaktan, kışın da soğuktan korunuyor.

Gerekli şartları taşıyan vatandaşlar da Kedi Köyü’nden istediklerinde hayvanları sahiplenebiliyor.

Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, 1 buçuk sene önce açtıkları Kedi Köyü’nün yavru, engelli ve hamile kedilere hizmet verdiğini söyledi.

Yarışmadan 500 Bin Liralık Ödül Aldılar

Kedi Köyü’nün hemen yanında da geçici köpek barınağının bulunduğunu ifade eden başkan Osman Türkyılmaz, 9 personel ve 1 veteriner hekim ile birlikte 30 bin nüfusu olan Yahşihan ilçesinde hizmet vermek için ellerinden geleni yaptıklarını, geçen sene Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Sahipsiz Evcil ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışması’nda Kedi Köyü ile onuncu olduklarını ve 500 bin liralık ödülü aldıklarını ifade etti.

Sokak hayvanları için belirli yerlere mama ve su da bırakıldığını ifade eden Osman Türkyılmaz, nezih bir ortamda kedileri ağırladıkları için personeline ve destek olan tüm hayvan severlere teşekkür etti.

Vatandaşların da özellikle sıcak havalarda sokak hayvanları için su koymalarını rica eden Osman Türkyılmaz, halkı bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Dışarıya yaptırıldığında maliyeti 500 ila 600 bin lira civarında olacak olan Kedi Köyü’nü Fen İşleri Müdürlüğü’ndeki personellerin kendi çabaları ile yaptıklarını yalnızca 120 bin liraya mal olduğunu ifade eden Osman Türkyılmaz, bankların ve kedi evlerinin ise çıkma paletler ile çöpe atılmış tahtalardan yapıldığını, bu vesile ile geri dönüşüme de katkıda bulunduklarını vurguladı ve bu çalışmanın diğer tüm belediye ve kurumlara da örnek olmasını diledi.

Kedi Köyü’nde şu ana kadar kayıtlara geçmiş 175 kedi doğdu. Yaralı 50 kedinin ameliyatı ve 40’a yakın hamile kedinin de doğumu gerçekleştirildi. Ayrıca burada yavru ve engelli kediler de sahiplendiriliyor ve bunun için de sahiplenecek kişinin istenen şartları taşıyıp taşımadığının incelemesi yapılıyor.

About iga

Check Also

Yargıtaydan Emsal Kargo Kararı

Doğru Haber – Yargıtay’dan, kargo aracılığı ile gelen kırık ürün hakkında emsal niteliği taşıyacak karar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.