Home / Doğru Haber / Doğru Haber Otomobil

Doğru Haber Otomobil

Doğru Haber Otomobil – BMW ve Toyota, hidrojen yakıt ortaklığı kurdu: İlk arabalar 2025’te yollarda olacak!

Elektrikli araçlarla beraber otomobil üreticileri farklı çözümler üzerinde de çalışıyor. Bu bağlamda BMW ve Toyota ortak olarak üretilen yakıt hücreli arabaları 2025’te piyasaya süreceklerini açıkladı.
BMW ve Toyota arasında sağlanan “yeşil” otomobil ortaklığı meyvelerini vermeye başlıyor. Uzun seneler boyunca süren ortaklık, Supra ve Z4 ‘ün canlanmasına önayak olmuş ve bu ikili yıllar boyunca çok sayıda otomobil üzerinde işbirliği yapmıştı. İki dev firma şimdi ise ortaklaşa geliştirecekleri hidrojen yakıt hücreli arabalar için 2025 yılını işaret ediyorlar.

BMW satış şefi Pieter Nota, verdiği bir röportajda konuya dair açıklamalarda bulundu. Pieter Nota, gelecek planlarla ilgili çok fazla detay vermekten kaçınırken, hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin özellikle daha büyük SUV’lar için daha uygun olduğunu belirtiyor.

Hidrojen yakıt hücreli araçların yakıt dolumu birkaç dakikada gerçekleşecek!

Standart bataryalara sahip olan elektrikli araçlara göre üç ila dört dakika içinde doldurulabilir olan hidrojen yakıt hücreleri BMW’nin X5 modelini temel alan iX5 Hydrogen SUV modelinde kullanılacak. Şu anda test aşamasında otomobilin küçük hacimli üretiminin bu yılın sonunda başlaması bekleniyor.

Her ne kadar pil tabanlı elektrikli araçların çok daha popüler olduğu bir zamanda hidrojen yakıtla çalışan araçlar üzerinde çalışmak garip görünse de BMW satış şefi Pieter Nota, şarj süresi konusundaki fark ile teknolojinin avantajlarına odaklandı. BMW satış şefi Pieter Nota, ayrıca BMW’nin yatırımlarını geniş bir yelpazeye yaydığını belirtiyor.

Firma bir yandan içten yanmalı motorlar üzerinde çalışmaya devam ederken, öte yandan da elektrikli araç yatırımlarını da büyütüyor. Hatta BMW’nin 2030 senesinde otomobil satışlarının yüzde 50’sinin elektrikli araçlardan oluşması hedefinin beklenenden daha erken gerçekleşebileceği düşünülüyor.

About iga

Check Also

Yargıtaydan Emsal Kargo Kararı

Doğru Haber – Yargıtay’dan, kargo aracılığı ile gelen kırık ürün hakkında emsal niteliği taşıyacak karar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.