Home / Doğru Haber / Tarihi Değiştirecek Yazıtta Türk Adı

Tarihi Değiştirecek Yazıtta Türk Adı

Doğru Haber – Yeni bulunan ve tarihi değiştirecek yazıtta “Türk” adı geçiyor! Detaylar haberin devamında…

Moğolistan’ın Ötüken bölgesinde, Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası olan İkinci Göktürk Devleti’nin kurucusu İlteriş Kutluğ Kağan’a ait olan bir yazıt bulundu. Yazıtta Tanrı, Türk, Kutluk, Tümen gibi ifadeler yer alıyor. Yapılan bu keşif sayesinde, “Türk” adının ilk kez geçtiği varsayılan Orhun Yazıtları’ndan daha eski bir Türk anıtı bulunmuş oldu.

KURGANDAKİ HAZİNE

Uluslararası Türk Akademisi ile Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, 2016 yılında Nomgon Ovası’nda yüzey araştırmalarına başladı. Bölgenin İkinci Göktürk Devleti’nin kurucusu olan İlteriş Kutluğ Kağan’ın tüm Türk boylarını topladığı bölge olduğuna inanılıyordu. Araştırmalar sırasında önce, üzerine 19 Türk boyunun tamgalarının kazındığı bir bengü taşı keşfedildi. Daha sonra çok sayıda heykel ve elinde ant kadehi bulunan Türk beylerine ait heykeller ortaya çıktı. Pandemi sebebiyle ara verilen ve Temmuz 2022’de yeniden başlatılan çalışmalarda, yaklaşık 250 metrekarelik bir kurganda yapılan kazıda dev bir külliye keşfedildi.

4 KELİME ÇÖZÜLDÜ

Külliyede ibadet yeri olduğu tespit edilen alanda ise üzerinde; iki yüzünde Türkçe ve bir yüzünde Soğdca yazılmış yazılar bulunan bir taş ile kaplumbağa şeklindeki temeli bulundu. Bilim insanları, taşın üzerinde metinde Tanrı, Türk, Kutluk, Tümen gibi ifadelerin olduğunu tespit etti. Söz konusu yazıtın İkinci Göktürk Kağanlığı’nı yeniden canlandıran Kültegin ve Bilge Kağan’ın babası İlteriş Kutluk Kağan adına dikildiği sonucuna varıldı. Bu keşif sayesinde “Türk” adının ilk kez geçtiği varsayılan Orhun Abideleri’nden daha eski bir Türk Anıtı bulunmuş oldu.

UNESCO’YA TANITILACAK

Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdıralı, iki yüzünde toplamda 12 satırlık eski Türk yazısı, üçüncü yüzünde ise eski Soğd yazısı bulunan anıttaki Tanrı, Türk, Kutluk ve Tümen kelimelerini okuduklarını açıkladı. Darhan Kıdıralı; Orhun Yazıtları’nın büyük öneme sahip olduğunu ancak keşfedilen yeni yazıtın da onun kadar önemli olduğunu ve yazı tarihimizi daha da ileriye götürebileceğini vurguladı. Keşfedilen yeni yazıtın, UNESCO’da tanıtımı yapılacak.

About iga

Check Also

Yargıtaydan Emsal Kargo Kararı

Doğru Haber – Yargıtay’dan, kargo aracılığı ile gelen kırık ürün hakkında emsal niteliği taşıyacak karar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.