Home / Doğru Haber / Düğünde Takılan Takılar Kime Aittir

Düğünde Takılan Takılar Kime Aittir

Doğru Haber – Düğünde takılan takılar kime aittir? Yargıtay’dan emsal teşkil eden takı kararı! Detaylar, haberin devamında…

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun son aldığı karar, düğünde takılan takıların kime ait olacağına dair tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. Yüksek mahkeme, düğün esnasında takılan ziynet eşyası ve paralar hangi eşe takılırsa takılsın kadına bağışlanmış sayıldığına ve artık kadının kişisel malı kabul edildiğine dikkat çekti.

Aile Mahkemesi’ndeki boşanma davasında iki taraf arasında takı anlaşmazlığı yaşandı. Davacı olan kadın, düğünde takılmış olan altınların kendisine ait olduğunu iddia etti ve takılan tüm zihniyet eşyalarının mümkünse aynen iadesine, mümkün değilse ödeme günündeki değerlerinin davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Davalı damat ise talep edilen miktarda ziynet eşyasının bulunmadığını, toplamda 150 civarı küçük altın ve muhtelif ölçülerde bilezik takıldığını fakat örf ve adetlere göre düğünde takılan tüm takıların erkek tarafına ait olduğunu savunarak davanın reddine karar verilmesini istedi. Aile Mahkemesi; düğünlerdeki takıların kime takıldıysa ona ait olacağına ilişkin geleneklerinden bahseden davalı tanığının beyanı ve taraflara takılan takıları gösterir bilirkişi raporu doğrultusunda davanın kısmen kabul edilmesine hükmetti. Davacı, kararı temyiz yoluna gidince devreye giren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararı bozdu ve tekrar gerçekleştirilen yargılamada, mahkeme ilk kararında direndi. Davacı kadın tekrar temyiz müracaatında bulununca devreye bu kez Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi.

Saatler süren yargılamanın ardından Kurul, kararını oy çokluğu ile verebildi. Kararda; kural olarak, düğün esnasında takılan ziynet eşyalarının, kim tarafından, kime takılırsa takılsın, kadına bağışlandığı anlamına geldiğini ve artık kadının kişisel malı sayıldığını vurgulandı. Yasal mevzuatta, düğün esnasında takılan ziynet ile parasal değeri olan bütün eşyanın aidiyeti konusunda yazılı bir hüküm bulunmadığı dile getirildi. Bu nedenle örf ve adet hukuku uygulandığı hatırlatıldı. Yargıtay’ın yerleşik uygulamasına, yaygın örf ve adet ile ülke gerçeklerine göre kural olarak, düğün esnasında takılan ziynet eşyası ve paralar kim tarafından ve hangi eşe takılırsa takılsın aksine bir anlaşma olmadığı takdirde veya örf ve adet kuralı bulunmaması halinde kadına bağışlanmış sayıldığı, o andan itibaren artık kadının şahsi malı kabul edildiği beyan edildi. Yani erkeğe takılan ziynetler ve paraların aksi kanıtlanmadığı sürece kadına ait olduğunun altı çizildi.

 

About iga

Check Also

Yargıtaydan Emsal Kargo Kararı

Doğru Haber – Yargıtay’dan, kargo aracılığı ile gelen kırık ürün hakkında emsal niteliği taşıyacak karar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.