Home / Doğru Haber / 31 Yıldır Ormanlardan Gözünü Ayırmıyor

31 Yıldır Ormanlardan Gözünü Ayırmıyor

Doğru Haber – Ramazan Suna, Bolu’da 31 yıldır ormanlardan gözünü hiç ayırmıyor! Detaylar haberin devamında…

Bolu’da 1600 rakımdaki yangın gözetleme kulesinde 31 yıldır yalnız başına nöbet tutan Ramazan Suna, yaşanabilecek yangınlara karşı ekipleri bilgilendiriyor.

Bolu’nun Seben ilçesinde yangın gözetleme kulesinde görev yapan 73 yaşındaki Ramazan Suna, ormanlarda gördüğü en ufak dumanı bile merkeze bildirerek olası yangınların önüne geçmeye çalışıyor.

Arkadaşının tavsiyesi üzerine Bolu Orman Bölge Müdürlüğü Seben İşletme Şefliğine bağlı 1600 rakımdaki Avdan Yangın Gözetleme Kulesi’nde göreve başlayan Ramazan Suna, ormanların ve canlıların zarar görmemesi için 31 yıldır nöbet mesaisini sürdürüyor.

Yalnız başına, özellikle sıcak mevsimlerde sürekli kaldığı kulede dürbününü elinden hiç düşürmeyen Ramazan Suna, Aladağ, Kıbrıscık, Nallıhan, Beypazarı ve Mudurnu bölgelerindeki ormanlarda gördüğü en ufak dumanı dahi merkeze bildirerek ekipleri harekete geçiriyor.

Ömrü yettiği sürece görevini yapmayı isteyen Ramazan Suna, vatandaşlardan yangın konusunda daha duyarlı olmalarını bekliyor.

Evli ve iki çocuk babası Ramazan Suna,  Bolu’daki en yaşlı kule görevlisi olduğunu ve mesleğini çok sevdiğini ifade etti.

Yemek ihtiyacının Seben İşletme Şefliği tarafından karşılandığını aktaran Suna; İstediğim sebze, meyve olursa veya ne ihtiyacım varsa işletmedeki arkadaşlara söylerim, bana getirirler, dedi.

Görevi bırakmayı hiç düşünmedim

Ramazan Suna, fazla izin kullanmadığını, cuma namazlarına giderken yerine başkasının baktığını belirterek; Görevi bırakmayı hiçbir zaman düşünmedim. Kış mevsiminde 43 santimetre kar varken buraya gelir, karları temizler giderim. İlkbahara kadar birkaç defa buraya gelir, kapıların açılıp açılmadığına, herhangi bir şey olup olmadığına bakarım. Burası benim ekmek teknem, dedi.

Orman yangınlarının çok tehlikeli olduğunu dile getiren Ramazan Suna; Yangını gördüğüm ilk anda işletmeye derhal haber veririm. Onlar da ilk müdahale ekibine bilgi verirler. Bana dumanın durumuyla alakalı soru sorarlarsa o konuda bilgilendirme yaparım, dedi.

Ramazan Suna, herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığını belirterek, ömrü yettiğince bu görevi yapmak istediğini kaydetti.

Ormanları 31 yıldır korumaya çalıştığını aktaran Ramazan Suna; vatandaşlardan, piknik yaparken duyarlı olmalarını, her yerde ateş yakmamalarını, izmaritleri söndürmeden atmamalarını ve orman yangını gördüklerinde ihbarda bulunmalarını istedi.

About iga

Check Also

Yargıtaydan Emsal Kargo Kararı

Doğru Haber – Yargıtay’dan, kargo aracılığı ile gelen kırık ürün hakkında emsal niteliği taşıyacak karar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.