Home / Doğru Haber / Nobel Ödülünün Sahibi Belli Oldu

Nobel Ödülünün Sahibi Belli Oldu

Doğru Haber: Nobel Tıp Ödülü’nün sahibi belli oldu! Ödül Töreni 10 Aralık 2022 Cumartesi günü gerçekleşecek!

İsveçli Svante Paabo, “insan evrimi” ile alakalı çalışmalarından ötürü 2022 Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı.

2022 Nobel Ödülleri sahiplerini bulmaya başladı. İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan Karolinska Enstitüsü’nde düzenlenen program kapsamında Nobel Komitesi Başkanı Thomas Perlmann, Nobel Tıp Ödülü’nün kazananın kim olduğunu açıkladı.

İsveçli bilim adamı Svante Paabo, “insan evrimi” ile alakalı yürüttüğü çalışmalarından ötürü 2022 Nobel Tıp Ödülü’nün sahibi oldu.

Svante Paabo, modern insan genomu ve soyu tükenmiş olan Neandertaller ile Denisovalıları karşılaştıran ve türler arasında bir ilişki olduğunu gösteren araştırmalara öncülük etti.

Nobel Ödülleri kapsamında sırasıyla Fizik, Kimya, Edebiyat ve Ekonomi ödülleri açıklandı. Öte yandan Nobel Barış Ödülü’nün sahibi de belli oldu.

ÖDÜL TÖRENİ 10 ARALIK 2022 CUMARTESİ GÜNÜ GERÇEKLEŞECEK

Nobel Ödülleri için 10 Aralık günü düzenlenecek etkinlikte 10 milyon İsveç kronu sahiplerine teslim edilecek. Bu da yaklaşık 16 milyon 643 bin Türk Lirasına karşılık gelmekte.

Nobel Tıp Ödülü, geçtiğimiz sene insan vücudundaki ısı ve temas reseptörlerini keşiflerinden dolayı David Julius ve Ardem Patapoutian’a verilmişti.

About iga

Check Also

Yargıtaydan Emsal Kargo Kararı

Doğru Haber – Yargıtay’dan, kargo aracılığı ile gelen kırık ürün hakkında emsal niteliği taşıyacak karar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.