Home / Doğru Haber / Facebook ve WhatsApp Rekor Ceza Aldı

Facebook ve WhatsApp Rekor Ceza Aldı

Doğru Haber – Tepki çeken kararın bedeli ağır oldu! Rekabet Kurumu’ndan Facebook ve WhatsApp’a rekor ceza geldi!

Rekabet Kurumu’nun WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğuna dair Facebook hakkında başlattığı soruşturma tamamlandı. Buna göre Facebook ve WhatsApp’a 346 milyon 717 bin 193 lira para cezası kesildi.

 

Meta Platforms Inc., Meta Platforms Ireland Limited , WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında yürütülen rekabet soruşturması neticelendi.

Soruşturma kapsamında düzenlenen rapora ve ek görüşe, toplanan delillere, yazılı savunmalara, sözlü savunma toplantısında yapılan açıklamalara ve incelenen dosya kapsamına göre, Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti’nin inceleme konusu faaliyetlerin sunumunda herhangi bir rolünün bulunmadığı, dolayısıyla dosya konusu soruşturma çerçevesinde değerlendirilen iddialar bakımından herhangi bir sorumluluğunun olamayacağına oy birliği ile kanaat getirildi.

Eski unvanı Facebook olan Meta Platforms, Inc., Meta Platforms Ireland Limited ve WhatsApp LLC’den oluşan Facebook ekonomik bütünlüğünün; kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri, tüketici iletişim hizmetleri ve çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında hâkim durumda olduğu belirtildi.

6. MADDEYİ İHLAL ETTİKLERİ TESPİT EDİLDİ

Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden toplanan verilerin birleştirilmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini güçleştirmek ve pazara giriş engeli yaratmak sureti ile rekabetin bozulmasına yol açtığı ve 4054 sayılı Kanun’un 6. Maddesinin ihlal edildiğine karar verildi.

REKOR CEZA

Bu sebeple Facebook’a, 2021 maddi yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin üzerinden takdiren, 346 milyon 717 bin 193,40 TL idari para cezası verilmesine oy birliği ile karar verildi.

About iga

Check Also

Nobel Ödülünün Sahibi Belli Oldu

Doğru Haber: Nobel Tıp Ödülü’nün sahibi belli oldu! Ödül Töreni 10 Aralık 2022 Cumartesi günü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.